გზავნილი
1. LoOoL (Off)
[ 27 Aug 2013, 17:44 ]
სiyvaruli – ucnauri saCuqaria, romelic iseT mdgomareobaSi agdebs adamians, romlis drosac ara marto Wkuas kargavs igi, aramed SeuZlia warmoudgeneli simaRleebi daapyrobinos, xolo Semdeg tanjvaSi da zogjer sisastikeSic ki Caagdos. anu adamiani ganicdis adamianuri grZnobebis mTel gamas: eWvebidan dawyebuli metyvelebis unaris dakargviT damTavrebuli mis danaxvaze.

SeekiTxeT nebismiers, Tu ra aris siyvaruli da gasagebad veravin agixsniT am sityvis arss. gaxSirebuli guliscema, ciebianiviT sunTqva, kunTebis kankali, sveli xelisgulebi, awiTlebuli loyebi, umizezo Rimili... uCveulod movardnili da yovlismomcveli eiforiis grZnoba imdenad Zlieria, rom misi sityvebiT gadmocema, ubralod SeuZliebelia. es Taviseburi daavadebaa – simptomebic aseTi aqvs. magram bunebam, romelmac Cado adamianSi siyvarulis sigiJe, gankurnebac gaiTvaliswina. es qarborbala yovel adamianSi sxvadasxva droiT grZeldeba: viRacisTvis erTi Tve, viRacisTvis 1–2 weli. erTi sityviT, siyvaruli an Tanabar, Tbil grZnobaSi gadaizrdeba, an tkivilian ganSorebas iwvevs .

maS raSi gvWirdeba igi, ikiTxavT Tqven, Tu tanjva–wamebis motanac SeuZlia? SobadobisaTvis? magram siyvarulis gareSec SeiZleba gamravleba. es yvelaferi marTalia, magram, roca uyvardeba, adamians ukeTesi momavlis imedi aqvs da darwmunebulia imaSi, rom cudi araferi SeemTxveva, rom gverds auvlis gaumarTlebeli sasiyvarulo gancdebi, xolo misi siyvaruli maradiuli iqneba da mxolod sixarulsa da kmayofilebas moutans.

aTaswleulebis ukanac ki adamianebi cdilobdnen garkveuliyvnen sasiyvarulo gancdebis bunebaSi da raobaSi(ratom moaqvs siyvaruls erTi adamianisaTvis bedniereba, xolo meorisaTvis – imedgacrueba da mwuxareba?) da mividnen daskvnamde, rom siyvaruli sxvadasxvagvari arsebobs. Tumca adamianebi mas erTi sityviT – siyvaruliT movixseniebT, magram gancdebi da mdgomareoba am dros sul sxvadasxvanairia: vneba, gataceba, aRfrTovaneba, pativiscema da a.S.

albaT gqoniaT cxovrebaSi iseTi momentebi, roca dacinviT ixsenebdiT Tu rogor sigiJemde giyvardaT skolaSi da geCvenebodaT, rom es mTeli cxovreba gagrZeldeboda. aseve gagecinebaT Tqvens axlandel siyvarulze 20 wlis Semdeg. xolo es yvelaferi imitom xdeba, rom siyvaruli pirobiTad SeiZleba ramdenime tipad davyoT: siyvaruli–drama, siyvaruli–Sepyroba, seqsualuri vneba da siyvaruli–pativiscema.

principSi, yovelma qalma SeiZleba ganicados yvela es gansxvavebuli grZnobaTa gama sakuTar gamocdilebaze. magram ra Tqma unda ara yvela erTad, aramed etapobrivad. magaliTad, mozardTa siyvaruli siyvaruli–dramis kategorias ganekuTvneba, radgan misTvis damaxasiaTebelia brma ndoba da Tavisi sasiyvarulo obieqtis gaRmerTeba, iseve, rogorc sakuTari Tavis. xolo es yvelaferi imitom, rom pirveli siyvaruli – es konkretuli adamianis mimarT siyvaruli ki ar aris, aramed ufro sakuTari Tavis mimarT.

rogorc wesi, igi xSirad warumatebelia da es ufro mtkivneuli xdeba. es xom Tqveni pirveli gamocdilebaa da Tu man imedgacrueba mogitanaT, aman SeiZleba didi xniT gamogiyvanoT mdgomareobidan, dakargoT ndoba adamianebis mimarT. am siyvarulis maqsimalurad umtkivneulod gadatanis saSualebaa – miiRoT yvelaferi ise, rogorc aris. ra Tqma unda gamocdili megobris gareSe(magaliTad, dedis) gagiWirdebaT.
[Pasuxi][Cit]|
2. LoOoL (Off)
[ 27 Aug 2013, 17:44 ]
siyvarulis meore kategoriaa – siyvaruli–vneba. igi SedarebiT gvian modis – 18–22 wlis asakSi. es aris survili, flobdeT mas mTlianad. aseTi siyvaruli ufro TviTdamkvidrebisaTvis aris saWiro, vidre siamovnebisaTvis. kidev, am asakSi xSirad amboben: ‘’mas yavs TeTri mersedesi da aqvs saxli sazRvargareT’’, anu pirvel rigSi fasdeba adamianis materialuri mdgomareoba, magram Secdoma imaSia, rom am asakSi iSviaTad miugdeben xolme yurs SegrZnebebs. ubralod eZeben konkretul adamians da meti araferi. Tqven ki SeekiTxeT sakuTar Tavs, ras grZnobT am adamianis mimarT: siyvaruls, Tu ubralod es is adamiania, romelsac aqvs materialuri keTildReoba, romelic gawyobT Tqven?

xolo Tu es SesaniSnavi grZnoba 25–29 wlis asakSi gewviaT, maSin es sakuTari Tavis siyvarulis sxva saxeobaa, magram ukve ufro obieqtur TviTSefasebazea dafuZnebuli. anu am asakSi mamakacis mimarT garegnuli undoblobis miuxedavad qali Sinaganad rCeba adamianad, romalsac swams wminda da sufTa siyvaruli. ubralod, mamakacebis garda igi sakuTari Tavis SemCnevasac iwyebs. magram gaiTvaliswineT, rom am dros itanjeba kaci, radgan pirvel rigSi Tqven sakuTar Tavze xarT Cacikluli, sakuTar cxovrebaze da gancdebze da ara adamianze, romelic giyvarT.

30 wlis Semdeg, piriqiT, iklebs siyvaruli sakuTari Tavis mimarT. qals eCveneba, rom mas ukve aRaravin Seiyvarebs da rom man Tavis droze gauSva es Sansi. aRmocendeba undobloba da eWvebi uceb gamoCenili mamakacis mimarT: Tu igi am asakSi jer kidev ar daqorwinebula – niSnavs, rom raRac ise ver aris(an janmrTelobis mxriv, an xasiaTis gamo). xolo Tu ganqorwinebulia – kargi vinmec yofila, Tu colma ver gauZlo. maSinac ki, Tu geCvenebaT, rom giyvarT, Tqveni azriT es mniSvnelovani argumentebi gadawonis xolme.

xolo namdvili siyvaruli 40 wlis asakisaTvis modis. siyvaruli yvelaze metad siyvaruls swored am asakSi hgavs. misi damtkiceba aravisTvisaa saWiro – ormoci wlis qalma SesaniSnavad icis, rom Tu dasamtkicebelia rame, maSin is siyvaruli ar yofila. giyvarT ukve ara garegnobisaTvis, ara fulisaTvis, ara ZlierebisaTvis – saerTod arafrisaTvis, ubralod giyvarT da amas yoveli ujrediT grZnobT. Tqven ubralod tkbebiT imis gamo, rom xedavT da SeigrZnobT am adamians, romelic namdvilad giyvarT da romelsac namdvilad uyvarxarT. iwyeba axali etapi Tqvens cxovrebaSi. kompleqsebi ukve naklebad gawuxebT, ar gaqvT marto darCenis panikuri SiSi.

rogorc xedavT, siyvaruli mravalsaxiania da veravin getyviT zustad, Tu rodis da vin SegiyvardebaT da romeli siyvaruli gewvevaT zemoT CamoTvlidan. magram imaSi, rom adre Tu gvian moxdeba es, eWvi nu SegeparebaT.
[Pasuxi][Cit]|
3. Dstori (Off)
[ 29 Sep 2013, 16:42 ]
რა არის სიყვარული?
"სიყვარულია, როცა მსოფლიოს ნებისმიერ კუთხეში, ნებისმიერ ადამიანში, მხოლოდ მას ხედავ. ნაცნობშიც და სრულიად უცხოშიც მისი სახე ირეკლება; სიყვარულია, როცა სამყაროს მისი თვალებით უყურებ, უწყინრად მოღუღუნე მტრედის დანახვა მის თავს განატრებს და ტირილის გუნებაზე გაყენებს.
სიყვარულია, როცა საერთო მხიარულებაში ერთბაშად მოიწყენ, როცა თავადაც არ იცი რა გიხარია. როცა გაზაფხულის თბილ დღეს ქუჩებში გავარდნა და ხმამაღლა სიმღერა გინდება.
სიყვარულია, როცა გინდა, გარე სამყაროს მოსწყდე, მოსცილდე ყველას, დაემალო ადამიანებს, სახე ბალიშში ჩარგო და იქვითინო, ისე რომ თავად არ იცოდე რაზე.
სიყვარული ზოგჯერ იმ მხრიდან გიბრუნდება, საიდანაც ბასრი ეკლები აქვს. მაშინ ის ტკივილს გაყენებს. რადგან, როცა გიყვარს, დაუნანებლად გავცემთ ყველაზე ძვირფასს, რაც გაგვაჩნია.
მიუხედავად ამისა, მაინც გვინდა და გვჯერა სიყვარულის. ხოლო, თუ ხშირად დაუძახებ, მოიხმობ შენსკენ, ერთხელ მაინც აუცილებლად გაიგონებს. თავის მზესავით თბილ მკლავებს მოგხვევს და ცისკენ გაგიტაცებს."
[Pasuxi][Cit]|
4. heretique (Off)
[ 29 Sep 2013, 17:25 ]
chemi azrit siyvaruli aseti banaluri ar aris, an sheidzleba ar iyos.
[Pasuxi][Cit]|
5. AC MILAN (Off)
[ 01 Oct 2013, 1:47 ]
siyvaruli yvelaperia.yvelapris mamodzravebelia
[Pasuxi][Cit]|
6. T E M O (Off)
[ 15 Oct 2013, 15:09 ]
siyvaruli? Rogor unda tqva ra aris is? Ar girs am sityvis sityvebit ganmarteba radgan rac ar unda ecado misi mnishvnelobis swor interpretacias mainc ver gaaketeb. Ki ar unda axsna siyvarulis arsi aramed unda igrdzno rac aris. Roca siyvaruli sxeulshi isaxeba adamiani grdznobs da icis racaa siyvaruli magram roca misi sityvad warmotqma gvinda da rac arunda lamazi sityvebit ilaparako mas ver agwer. Imito ro siyvarulis asaxsneli sityva ar arsebobs. Is unda gagachndes da unda grdznobde. ;)
[Pasuxi][Cit]|

პასუხი თემაზე
მთავარ გვერდზე
Save .txt

პლიუსი თემას